Mediat serbe: Njerëzit në Kosovë janë të çmendur

Kosova sonte zhvillon ndeshjen historike, më të rëndësishmën që nga pranimi në FIFA dhe UEFA.

Dardanët nga ora 20:45 e presin në stadiumin “Fadil Vokrri” Azerbajxhanin për ndeshjen e xhiros së fundit të grupeve të Ligës së Kombeve.

Për këtë ngjarje ka shkruar edhe mediumi nga Beogradi, “B92”.

Ky është shkrimi i tyre:

Euforia në Kosovë: Njerëzit janë të çmendur

Tifozët e ekipit kombëtar të të ashtuquajturës Kosova janë duke u përgatitur për ndeshjen historike.

Kosova luan ndeshjen më të madhe në historinë e saj të martën mbrëma kundër Azerbajxhanit në Prishtinë.

Vendasit kanë shansin të kualifikohen për gradën më të lartë të Ligës së Kombeve, dhe për suksesin historik mjafton vetwm njw pikw.

Stadiumi “Fadil Vokri” ka 13,500 vende dhe biletat e ndeshjeve janë shitur brenda gjysmë ore. As disa anëtarë të ekipit nuk ishin në gjendje të merrnin bileta për familjet e tyre.

“Diçka shumë mund të ndodhë në Kosovë. Ne jemi shumë euforik, por njerëzit nuk janë plotësisht të çmendur. Ndeshja me Azerbajxhanin do të jetë më i madh në historinë tonë. Sigurisht kjo është një barazim i mjaftueshëm, por të gjithë ne presim fitore, dhe unë jam i bindur se ne mund të fitojë në qoftë se ne përdorim potencialin tuaj, pastaj të festuar. Për shumë njerëz në Kosovë, futbolli është gjithçka. Ne duhet tw fitojmw dhe t;i bwjmw njerëzit krenar “, ka thënë mesfushori Besar Halimi .

Kosova është udhëheqës i grupit 3 Ligës D me 11 pikë, dy më shumë se Azerbajxhanit, me të cilët barazoi pa gola në ndeshjen e parë në Baku.

Fituesi do të kualifikohen për Champions C në play-off të Ligës D me fituesit për të fituar vendosje në Kampionatin Evropian në vitin 2020, kur deri në këtë konkurs arrin nëpërmjet kualifikimeve tradicionale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *